ÇORUM ÇÖZÜM HALI KOLTUK YIKAMA | 0538 595 01 55
Buradasınız > Ana Sayfa > Çorum Halı Yıkama Sektörü Genel Değerlendirme

Çorum Halı Yıkama Sektörü Genel Değerlendirme

Eklenme Tarihi
05 Mayıs 2020 Salı
Görüntülenme
491

Çok değerli Çorum halı koltuk yıkama müşterilerimiz;

Bu yazımızda sizlere güzel ilimiz Çorum da faaliyet gösteren çorum halı yıkama firmaları ve çorum halı yıkama sektörü ile ilgili genel bir değerlendirme yapmak istiyoruz. Hem rekabetin çok olduğu hem de halı yıkama firmalarından halı yıkatan müşterilere kadar bir çok insanı etkileyen bir alan olduğu için detaylı bir değerlendirme yapmakta fayda görüyoruz. Ayrıca sadece hizmet alan hizmet verenlerin yanında tedarikçiler gibi yan kolları da etkileyen büyük bir sektör olan halı yıkama sektörü ile ilgili de düşüncelerimizi belirtmek istiyoruz. Çorum halı yıkama denince bu ifadenin kapsadığı binlerce insanın ekonomik hayatı üzerinde ciddi etkileri olan bir durumdan bahsediyoruz çünkü. Böylece hem siz değerli müşterilerimize hem de internetten arama yapan insanlara bilgi vermek amacıyla hem de içinde bulunduğumuz sektörün sorunlarına bir nebze çözüm yolu göstermek adına bu yazıyı yazıyoruz. Firmamızın adından da anlaşılacağı üzere çözüm sunmak temel misyonumuzdur.

Her sektörde olduğu gibi çorum halı yıkama sektöründe de bir çok sorun mevcut. Kayıtdışı firmalardan haksız rekabete ucuz ve kalitesiz hizmetten istihdam sorununa kadar bir çok sorunu konuşmak ve üzerinde çözüm önerileri geliştirmek gerektiğine inanıyoruz. Sorumluluk alma anlamında sorunları ve çözüm yollarını birlikte yazmaya çalışalım. Unutulmamalıdır ki bu sektör bizim ve bir çok esnaf arkadaşımızın ekmek yediği aynı zamanda bir çok hemşehrimizin hizmet aldığı bir sektördür. Daha az sorun daha kaliteli hizmet demektir. Buna inanıyor ve bunu savunuyoruz. İzninizle mevzuya dönelim.

Çorum halı yıkama sektörü denince akla ilk gelen sorun kuşkusuz kayıtdışı işletmelerdir. Bu işletmeler bir kaç ay faaliyet gösterip ortadan kayboluyorlar. Kurumsallık ve uzun vadeli düşünceleri olmadığı için yıkanan halıların kalitesinden ziyade kazanacakları paraya odaklanıyorlar. Bunun sonucunda halıları iyi temizlenmemiş vatandaşlarımız daha sonra bu firmalara ulaşıp şikayetlerini dile getirmek istediklerinde çoğu zaman bir muhatap bulamıyorlar ya da muhatap bulsalar dahi bir sonuca ulaşamıyorlar. Bu firmaların vergi kaydı olmadığı gibi çalışanlarında kaydı olmadığı için ülke ekonomisi içinde bir kayıp oluşturdukları bir gerçek. Piyasa tabiri ile merdiven altı işletme denilen bu firmalar diğer vakitler başka iş yapan ve genelde yaz aylarında halı yıkayan bir profil çiziyorlar. Bu firmaların varlığı makinadan ekipmana çalışandan daha başka bir çok konuda masraf yapan kurumsal firmaları da zor durumda bırakıyor. Ayrıca iyi yıkanmamış halılardan dolayı vatandaşın gözünde tüm halı yıkama firmalarını töhmet altına atıyorlar. İşini hakkıyla yapan insanların emeği de bu firmalar yüzüne zarar görüyor. Genel anlamda sektörde olumsuz etkileniyor.

Diğer bir çorum halı yıkama sektörü ile ilgili bir sorun ise kullanılan temizlik ürünlerinin kalitesi. Normal temizlik için üretilmiş deterjanlar sırf maliyetinden dolayı tercih edilmeye devam ettiği sürece kaliteli bir halı yıkama hizmetinin sunulması zorlaşmaktadır. Halı yıkama işlemi için özel olarak üretilen halı şampuanları biraz maliyetli olduğu için ucuza kaçmak adına kaliteden ödün verilmektedir.

Bunun yanında hem il bazında hem ülke bazında ciddi anlamda bir örgütlenme eksikliği olan bir sektör çorum halı yıkama sektörü. Sorunların tek elden halledilmesi ya da sektöre yönelik çözümler üretme anlamında örgütlenmenin önemi vaz geçilmez. Ancak çatı kuruluş olan bu örgütlenmeler yeni yeni piyasaya çıktığından şu an için henüz istenilen seviyede olmadığı bir gerçek. Halı yıkamacıların sahipsiz olduğu gibi birlikte hareket etme haksız rekabetin önüne geçme gibi konularda yaşanan sorunların kaynağı da bu örgütlenme eksikliği.

Diğer bir husus da fiyat üzerinden rekabet yapılması. Her işte olduğu gibi halı yıkama işinde de bir maliyet söz konusu. Kullanılan ekipmanlar, temizlik ürünleri, vergi ssk giderleri, su elektrik ve çalışan masrafları gibi bir çok alanda gideri olan çorum halı yıkama firmaları için belli bir fiyatın altında halı yıkamak çok kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bir çok esnaf arkadaşımız işi bırakıp başka sektörlere yönelmektedir. Artan maliyet ve ucuz hizmeti karşılamak adına daha ucuz ekipman ve deterjan arayışına giren firmalar aynı zamanda kaliteli iş gücü oluşumuna da engel olmaktadırlar. Uzman personel daha ücrete çalışmadığı için genelde günü birlik personel çalıştırma ya da çalışanların ssk gibi giderlerini yatırmama gibi yollara sapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki her işin bir bedeli vardır ve bir malın ya da hizmetin sadece fiyatına bakılarak tercih edilmesi bazı hileleri baştan kabul etmek demektir. Bu anlamda belirli bir fiyat belirlenip o fiyat doğrultusunda halı yıkanması hem halı yıkamacıların ayakta kalması hem de kaliteli hizmte adına vazgeçilmez önemdedir.

Daha bir çok sorunu içinde barındıran çorum halı yıkama sektörü ile ilgili belli başlı sorunları dile getirmeye çalıştık. Daha az sorun daha fazla kalite anlayışı ile hareket eden firmamız çorum çözüm halı yıkama hem sektörün sorunlarından kurtulması hem de daha kaliteli hizmet sunma adına elini taşın altına koymaya her daim hazırdır. Başka bir yazımızda buluşuncaya dek sağlıklı ve esen kalın.

 

Bize Ulaşın

Osmancık Yolu 2. Km ÇORUM
0364 234 86 26
0538 595 01 55
0538 595 01 55
Copyright © 2016. ÇORUM ÇÖZÜM HALI KOLTUK YIKAMA. Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım : Çorum Halı Yıkama